A1 - zjazd Kwidzyn, Kopytkowo - Bory Tucholskie, 117 km, autor: Cino111

Start i meta na dużym parkingu przy zjeździe z autostrady A1 na węźle Kopytkowo, Kwidzyn. Trasa 117km w tym 27% asfaltu. Zwiedzamy drogami prowadzącymi przez Bory Tucholskie - jeden z największych kompleksów borów sosnowych w Polsce bo aż 3 tys. km2. Przejeżdżamy w pobliżu licznych jezior również drogami leśnymi udostępnionymi do ruchu drogowego. Zahaczamy też o rezerwat Zdrójno w którym z pełnym sukcesem zadomowiły się wprowadzone tam bobry.

Dodatkowe zdjęcia i opis od Zwiadowcy @danny.ooze

Objechane. Bardzo przyjemna trasa. Gdyby ktoś chciał sobie odświeżyć definicję lasu to trzeba się na tą trasę wybrać bo leśnych dróg jest na niej do wyrzy… :point_up: …pod dostatkiem. Lasy liściaste i iglaste, bukowe aleje i lipowe zagajniki, drzewa grube i cienkie, dumnie górujące nad drogą i wścibsko zaglądające motocykliście prosto w kask, długie proste szutrostrady i kręte leśne ścieżki, miałkie piaski i gruby żwir, pola, pustkowia, odcinek wzdłuż nasypu kolejowego i fragment wzdłuż koryta rzeki. Track urozmaicony i fajnie poprowadzony, niby aż 27% nawierzchni utwardzonych a nie da się odczuć że jest ich dużo, podobało mi się też że nie ma finiszu “na łatwiznę”, asfaltem, tylko track do samego końca prowadzi fajnymi ścieżkami z luźną nawierzchnią.

Parking z którego startuje i na którym kończy się trasa jest monitorowany i można na nim parkować za darmo przez 3h a powyżej tego czasu płacimy 30 PLN za dobę. Po rozliczeniu biletu parkingowego (w recepcji Portu Kopytkowo) mamy 30 minut na wyjazd więc jest wystarczająca ilość czasu żeby się np. przebrać i wrzucić motocykl na przyczepkę. Na parkingu funkcjonuje też myjnia z której można skorzystać jeśli trasę odbyliśmy po opadach (a w takim wypadku będzie ona obfitować w błoto). Port Kopytkowo to też hotel i restauracja więc można się tam zbazować i zrobić sobie kilkudniową eskapadę po okolicznych trackach udostępnionych na RATs.

Poniżej kilka fotek i track ze zwiadu.

Link do Gpx’a: (tylko dla osób o odpowiednich uprawnieniach)

https://forum.rat-adv.org/t/a1-zjazd-kwidzyn-kopytkowo-bory-tucholskie-117-km-gpx/2797?u=padi